לדף הבית

אלבז אלמנדין מלי
elbaz Almandine Mally


תקציר ביוגרפי

 נשואה אם לשניים

ילידת עפולה להורים  עולים מתימן 8 אחים ואחיות.

 רקע כללי:

נולדתי בעפולה משפחה  בת 8 נפשות עולי תימן סבתא שלי  הייתה דמות דומיננטית בילדותי. היא הייתה אלמנה  שחייה לבד. אני ואחיותיי היינו לפי התור ישנים בביתה ויוצאים למרעה. פעמים ביום. בשקט המופלא של מרחבי שדות ירוקים... בצל האקליפטוס הענק... ילדה וכבשים לבד... או עם סבתא...בורא ויוצרת עולם אחר... הזרדים שנשרו היו לבובה... העלים היבשים של עץ האקליפטוס היו השמיכה – מצע המיטה- הציפורים... והאדמה הייתה מצע הציור הראשון... תוך מחיקה ושימוש באצבעות ובזרדים ציירתי שעות על האדמה. שמעתי את  קולות הטבע...  קול השקט... רחשי המרחק... והם לי היום אבן שואבת ליצירותיי.

"Almandine"- אלמנדין"- אבן חן מחצב טבעית בצבע סגול- נוטה לבורדו- "האבני יסוד של יצירתי מושתתת על התפיסה הפילוסופית בה אני מחזיקה שנים כדרך חיים להתמודד עם מצוקות.- בכפל משמעויות "האבנים הראשונות בהם שיחקתי  בילדותי- בשדה והן היוו עבורי עולם דימויים שלם, כיום מהוות אבני יסוד לאימגי’ם ביצירתי .  היצירה עצמה מורכבת משרשרת אבנים קטנות פיסות אבנים כמו, פיסות החיים... הנשזרות לכדי שלם- לחיים שלמים המורכבים מאירועים וחוויות ילדות המשפיעים על הווייתי הנפשית.

דבר אחר ,נגזרת של  נחלת אבות בתימן. סבי ואבי ז"ל עסקו במלאכת התפירה והריקמה בצנעא. אבי היה תופר אפודות מצמר עיזים וכבשים למשנה של המלך בתימן והיה רוקם "ריקמה תימנית מסורתית". לפני מותו לימד אותי אבי את הרקמה. והיום אני עושה בה שימוש באופן הצגת הדימויים- "כמעשה רקמה" מחווה לסבי -לאבי היקר יוסף חזי ז"ל.

כך תפיסת העולם שלי הרואה את החיים כפיסות קטנות של אושר ושמחה אל מול הכאוס, העצב, והכאב שישנו בעולם ומשפיע על כולנו.  החיים כפיסות קטנות  של חוויות   וזיכרונות ילדות העוברים אידיאליזציה עקב המרחק –הזמן  ונשזרים בחיינו כבוגרים. זוהי החוויה הרגשית שלי אשר מקבלת "צורה בעלת משמעות"  ממנה אני שואבת את הדימויים ביצירות שלי היום (כפיסות קטנות של אבנים - כפיסות קטנות של מעשה ריקמה).

סדנאות אמן ולימודים: M.A  בחינוך ואמנות- מדריכת פיקוח גננות-משרד החינוך(פרישה מוקדמת)

מבוא לאסתטיקה פילוסופיה- האוניברסיטה הפתוחה

אומנות הרנסנס באיטליה - האוניברסיטה הפתוחה

אומנות בעידן הטכנולוגי - אומנות המאה -20, האוניברסיטה הפתוחה

פוליאסתטיקה באמנות –  B.e.dאורנים- אוניברסיטת חיפה

M.A – חינוך לאמנות-  אוניברסיטה- חו"ל.

סדנא- ציור- אצל עליזה שאלתיאל, עין - הוד.

סדנא- פיסול אצל הפסל טוביה יוסטר, עין הוד .


אמן על עצמו

 נשואה אם לשניים מתגוררת  ויוצרת בטבריה.
תואר שני בחינוך ואמנות - מדריכת פיקוח גני ילדים עד לפרישה המוקדמת.
סדנאות אמן בעין הוד- עליזה שאלתיאל וטוביה יוסטר.
אני יוצרת בחומרים אקריליק על קנבס - ללא החפצה או התערבות מדיה עבודה מקורית  שפה אינדבידואלית וכל זאת בתהליך ממושך של  פיסות  צבע בשכבות.מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,837 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,328 תצלומים.