מפגשים מהסוג החזותי / אפרת רוזן

כאשר מדברים על תקשורת בין אנשים נהוג לקשר את המושג לשפה מילולית. אנשים כותבים, קוראים, מדברים.  למעשה, ישנם רבדים רבים נוספים של תקשורת: שפת גוף, מראה עיניים, תנועה, צליל, טעם וריח. רבדים נוספים אלו אינם מהווים רק השלמה לשפה המילולית, לעתים הם אלו המרכיבים את עיקר המסר: הצבע האדום שבתמרורי האזהרה, השלווה בשקיעה על החוף, התזזיתיות בקצב מסחרר של עריכת הווידיאו בקליפים מוזיקאליים. מפגשים מהסוג החזותי הם אלו היודעים לשלב מסרים מעולמות תקשורת משלימים: המסר הכתוב לצידה של התמונה, הצבע לצד הצליל, התנועה לצד המלל.

אילו כלים מספקים לימודי תקשורת חזותית?

לימודי תקשורת חזותית במסלול מלא דוגמת תקשורת חזותית בבצלאל, עובדים גם הם, בדומה לתחום עצמו, במספר רבדים. ברובד אחד התלמידים רוכשים ידע והיכרות עם הפן התרבותי, הטכנולוגי והשפה החזותית: הם לומדים להכיר יוצרים מוכשרים בתחום, לומדים על תולדות האמנות, מבינים את הרקע התרבותי המקומי והגלובלי, לומדים על קשרים בין תחומים, כיצד למתג, כיצד להעביר מסר . ברובע אחר התלמידים רוכשים מיומנויות יצירה וחשיבה באופן מעשי: הם מתנסים באיור, צילום, אנימציה, יצירת כרזות, פרסום, עולם המחשב, עיצוב תעשייתי ועיצוב אריזות, טיפוגרפיה ורישום.

בסיום המסלול התלמידים מכירים לא רק את הרקע אשר יאפשר להם ליצור מסר תקשורתי מרובד אלא גם את הכלים והמיומנויות באמצעותם יוכלו ליצור את המסר הזה.

אילו מסרים ניתן להעביר באמצעות תקשורת חזותית?

רבים פונים ללימודי תקשורת חזותית מתוך הרצון ללמוד מקצוע. אין ספק שבעולם המודרני תחומים רבים נעזרים במעצב תקשורתי: עולם האופנה, התעשייה, הפרסום, עיצוב אתרים ועוד. מלבד הצד הזה, תקשורת חזותית מאפשרת ליצור מסרים שאינם מסחריים גרידא. עיצוב כרזות להפגנות לדוגמה. כרזה טובה להפגנה היא אחת אשר מושכת את תשומת הלב ומעבירה מסר ברור, פשוט וחד משמעי באמצעות מינימליזם מילולי. מעצב תקשורת חזותית יכול להשתמש בכלים אותם למד על מנת ליצור כרזה או מם אפקטיביים יותר, חזקים יותר.

גם במסגרת עיצוב מסחרי, ניתן לגוון את המסר להכנסת ערך מוסף. כרזות פרסום רבות הפכו עם השנים ליצירות אמנות לכל דבר.  אנרי דה טולוז לוטרק, לדוגמה, מי שמוכר כצייר וחרט עסק ביצירת כרזות, וכרזות הפופ ארט של שנות הששים במאה הקודמת ותנועות המחאה הפכו אף הן לפרטי אספנות אמנותיים.

בין עבודות הגמר של המחלקה לתקשורת אמנותית בבצלאל ניתן להתרשם מעבודות גמר רבות המשלבות מסרים ברובדי חושים שונים ליצירת מסר מורכב הכולל יותר מאשר מסחרי בלבד. דוגמה לכך היא תכנון פסטיבל מוזיקה דמיוני שעוצב על ידי גידי גלעם וכלל פוסטרים, פלאיירים, ליין-אפים ואפילו גרפיטי.

 

תקשורת חזותית מקנה כלים להבעה עמוקה העובדת על מספר רבדים וחושים, המשלבת בין הפרטי למקומי ובין המקומי לגלובלי. מאפשרת הבעה של מסרים מורכבים באופן מדויק ותמציתי ונוגעת במסחר כמו גם באמנות, באקטיביזם וביכולת הביטוי האישית.