אומנות פלסטית במאה ה-21 / אפרת הלוי

אמנות פלסטית היא אמנות אשר עוסקת בחומרים הניתנים לעיבוד – פיסול במתכות, אבן, חמר או עץ, ציור ורישום על גבי בד או נייר באמצעות צבעים מסוגים שונים. אמנות בתורה היא מושג תלוי תרבות, היסטוריה וגיאוגרפיה המשמש לתיאור ביטוי יצירתי שאינו נעשה על פי תבנית קבועה ומוגדרת מראש אלא על פי שיקול דעתו, כישרונו, היצירתיות והפרשנות של האמן עצמו. בניגוד לגרפיקה לדוגמה, מטרות האמנות הפלסטית היא מתן ביטוי ליצירה והמסר של האמן ללא מגבלות הנובעות ממטרות המוצר הסופי המשמש לצרכים נוספים ומוכתב על ידי צרכי ודרישות לקוח. רבים רואים באמנות בכלל ובאמנות הפלסטית בפרט מדיום של ביטוי, דרך להעביר רעיונות ומושגים לדורות הבאים בשפה אוניברסאלית.

התפתחות תפיסת מטרות האמנות הפלסטית

מתחילת דרכה של האמנות הפלסטית ועד לתקופת הרנסנס לערך, מטרת האמנות הפלסטית הייתה חיקוי: חיקוי הטבע ופרשנותו תוך שימוש בטכניקות שונות. למרות מטרות רשמיות אלו, כבר בעת הקדומה קיימות יצירות אמנות אשר היו להן מטרות משנה. במצריים העתיקה, לדוגמה, מטרת האמנות הייתה ללוות את המת אל העולם הבא ולעזור לו.

עם השתכללות הטכניקות האמנותיות, הדיוק בחיקוי הגיע לרמות גבוהות בתקופת הרנסנס והתפיסה הבסיסית של מטרת האמנות הפלסטית השתנתה. לא עוד חיקוי של המציאות, אלא ביטוי לרגש ולתפיסה הסובייקטיבית של הקשרים בין האדם לסביבה. תפיסה רומנטית זו מטושטשת על ידי תפיסות פוסט רומנטיות הגורסות כי למעשה כל אדם יכול להיות אמן, וכל ביטוי יצירתי יכול להיות אמנות. כך נולד הרעיון של הטבח כאמן, לדוגמה. אחת הגדרות המעשיות לאמנות כיום היא כל ביטוי יצירתי מלבד מעשים שמטרתם קיום ורבייה.

הכשרת אמנים פלסטיים

אם בעבר לימודי האמנות הפלסטית הכתיבו למעשה את הנורמות המקובלות בתחום ושימשו כמוקד תקשורת בו אמנים יכלו להיפגש ולהחליף דעות והתרשמויות, כיום המחשב והאינטרנט מאפשרים תקשורת ישירה בין האמנים לבין עצמם. תפקיד לימודי האומנות התרחב וכיום לימודי אומנות כוללים, מלבד לימודי אמנות מסורתיים, גם לימודים אשר מטרתם להכשיר את האמנים ליצור בעולם הטכנולוגי, התחרותי והחומרני הקיים כיום.

לימודי אומנות מסורתיים כוללים מתן רקע תרבותי, היסטורי נרחב. היכרות נרחבת עם יצירות וזרמים בעבר ובהווה תוך ביקור במוזיאונים ובגלריות והיכרות קרובה עם טכניקות ותפיסות שונות ששימשו את האמנות הפלסטית בתקופות השונות. לצד לימודים מעמיקים בתולדות האמנות, התלמידים משכללים את יכולת הביטוי האישית שלהם תוך לימוד מעשי של טכניקות שונות ועבודה עם חומרים שונים בהם נעשה שימוש באמנות הפלסטית.

בעולם התעשייתי של היום, התחרות בתחום היא קשה, ואמן קשה לו להצליח ללא כלי שיווק יעילים. במסלולי לימוד רבים, נוסף על לימוד האמנות הפלסטית נלמדים גם נושאים הקשורים בשיווק, כלים אשר בלעדיהם האמן המתחיל בימינו יתקשה להתקיים.

 

לימודי אומנות פלסטית, בין אם הם מתנהלים כקורסים בדידים בתחומים מסוימים או כמסלול לימודים נרחב לקראת תואר אקדמי, מכשירים את האדם לבטא את עצמו כאמן. כדי להתפרנס, מסלולים רבים כוללים לימודים משלימים בתחומים שונים כשיווק, הוראה או לימודי מחשב וגרפיקה.