לימודי האומנות בעידן הטכנולוגיה והאינטראקטיב / אפרת הלוי

כשבגרוש היה חור ופיקסל היה איש קטנטן, ירוק ואנגלי הכתוב עם שגיאת כתיב, לימודי האמנות מצידם הטכני התרכזו במברשות וסוגי צבעים שונים, טכניקות פיסול בחומרים דוגמת אבן ועץ ובצילום שדרש סבלנות וכימיה כדי לייצר תוצר. לימודי האמנות היום עדיין כוללים קורסים בתחומים אלו, אך פיתוחים טכנולוגיים חדשניים הביאו לשימת דגש רב יותר על פיתוח כישורים דיגיטליים. הפיקסי הפך לפיקסל והיום הוא ממלא יצירות אמנות דיגיטליות מורכבות העשויות בצבעי אור ומוצגות על גבי מסכי לד ומקרנים.

מחיר הקדמה ופיתיון למתקדמים

סיפורים על אמנים הגוועים ברעב, כיוון שאינם מצליחים לייצר הכנסה מיצירותיהם, קיימים לאורך התפתחות האמנות, אך מצב זו הולך ומחמיר. ממצב בו אמנים ידועי שם היו מבוקשים ובעלי מעמד והכנסה נאה בימי הרנסנס הגענו למצב בו, בעת המודרנית, קצב ההתפתחות כמעט ומכתיב כי אמנים רבים, פורצי דרך בתחומם, נותרים נטולי הכנסה לאחר שהותירו את קהלם הרחק מאחוריהם, ולעתים דור שלם עובר עד שאותו אמן מגיע לתודעת הציבור. אך לא רק מצב האמן הבודד השתנה, אלא גם מעמד תחום האמנות בקרב החברה והתרבות השתנה.

לא רק מקורות הקיום של האמנים הפכו נדירים יותר, אלא גם הפכו לבטוחים הרבה פחות. כאשר אדם צעיר, מבורך כשרון ויצירתיות, בא לבחור במקצוע הלימודים שאותו ילמד הוא נדרש בעולם המודרני לשלב את עניינו האישי וכישוריו עם הצורך ללמוד מקצוע אשר יאפשר לו קיום חומרי לאחר הלימודים. יותר ויותר תלמידים פנו מתחום לימודי האמנות מתוך מחשבה כי אלו לא יוכלו לקיימם בעתיד.

תשובת לימודי האמנות לא אחרה לבוא. במקביל להמשך הדרישה להקנות לתלמידים את הידע הנדרש, הבסיס וההבנה, הכרת ההיסטוריה של האמנות, הזרמים השונים והשפה הויזואלית, ובנוסף על פיתוח זהותו האישית של האמן הלומד, גיבוש דרכי ההבעה הייחודיות לו - הוסיפו להם לימודי האמנות נדבך נוסף – הנדבך הדיגיטלי. שילוב נדבך זה מאפשר לבוגרים לא רק להשתלב ולהרחיב את כישוריהם לתחום נוסף המאפשר ביטוי, אלא גם מקנה להם מקצוע דרוש בסיום הלימודים אשר מאפשר להם השתלבות בשוק העבודה בתחומי המדיה הדיגיטלית כמעצבים גרפיים, אנימטורים, או מורים ומטפלים בתחום האמנות. בוגרים רבים אחרים פונים לתחומי האמנות ה"נקייה" במסגרת סטודיו עצמאי, כיוצרים בשיתוף עם אמנים אחרים, או כאמן הבית של גלריה ספציפית.

על אמנות ואומנות

ההבדל בין אומנות ואמנות הוא ההקשר ומגבלת השימושיות. כמעט בכל תחום עיצובי ניתן להביא את הכישורים, היצירתיות ועיצוב המסר האישי והפוליטי לאובייקט שאותו מעצבים. אך בעוד האמנות אינה מוגבלת במגבלות של אובייקט כזה או אחר או של מטרה שימושית כזו או אחרת, הרי שהאומנות נדרשת לשלב בין האמנות אשר נמצאת בבסיס מקצועות העיצוב ובין הפרקטיקה של המוצר המוגמר המיועד לשימוש. בדומה לארכיטקטורה, מקצועות העיצוב נדרשים לגשר בין פערי היצירתיות והפרקטיות, גישור אשר האמן אינו מחויב לו ולכן השמיים הם הגבול מבחינתו של האמן.

כאשר התלמיד לומד לימודי אמנות הוא לומד את כל הדרוש לו על מנת להשתלב כאמן מן המניין ובמקביל מקבל הכשרה לעבודה בתחומים שונים כמעצב גרפי,

מסלולי לימודי האמנות

לימודי אומנות יכולים להתבצע במספר מסלולים שונים. מסלול אחד הוא מסלול לימודים אקדמי המכוון להשגת תואר באומנות. מסלול זה הוא מסלול מקיף ביותר הכולל לצד לימודים תיאורטיים גם סדנאות מעשיות והשתתפות בתערוכות בתחומים השונים. במסגרת המסלול האקדמי ניתן לשלב אותו עם לימודים לקראת תחום נוסף כפסיכולוגיה או חינוך, וכן ניתן לשלב לימודים ועבודה באותם מוסדות המציעים לימודי בוקר או ערב.

מסלול נוסף הוא מסלול לימודי תעודה. במסלול זה התלמידים מסיימים את לימודיהם ללא קבלת תואר אקדמי אלא התמחות בלבד בתחום אותו למדו ואשר בו התמחו. נגזרת נוספת של מסלולים אלו היא מסלול הכולל קורסים בדידים, בהתאם לעניין וטעם התלמידים. קורסים לדוגמה אותם ניתן לקחת במסגרת לימודי האומנות הם אנימציה, אמני קעקוע, קולנוע וטלוויזיה ועוד.