לימודי אומנות – האם אפשר גם להתפרנס מזה? / נתי ו

לימודי אומנות הם אחד מאותם מקצועות לימוד אשר הרבה אנשים אמנם בוחרים בהם, אך הדעה הרווחת בציבור היא כי מדובר בלימודים לשם ההנאה בלבד, ולא בלימודים פרקטיים אשר צפויים לספק לבוגריהם תעסוקה עתידית, בדומה למרבית המקצועות האחרים. ואכן, מרבית הסטודנטים הפונים ללימודי אומנות עושים זאת בראש ובראשונה מתוך עניין כללי ואישי בתחום, ומתוך רצון להתעמק בתחום זה וללמוד אותו, ולא בהכרח מתוך כוונה לפתח קריירה בתחום לאחר סיום הלימודים.

עם זאת, חשוב להבין כי לימודי אומנות, בדומה למסלולי לימוד רבים אחרים, יכולים להיות גם פרקטיים (כלומר - יכולים לסייע להשיג עבודה לאחר סיום הלימודים או אפילו במהלכם), במידה וזה מה שהתלמיד עושה מהם. הרבה מהפרקטיות שבלימודים כלשהם ומסיכויי השגת עבודה לאחר סיומם טמון במוטיבציה וביוזמה של בוגר הלימודים, ולא בהכרח במקצוע עצמו.

 

אז אילו אפשרויות תעסוקה פוטנציאליות קיימות עבור סטודנטים ללימודי אומנות לאחר סיום הלימודים? ובכן, ראשית כל, תמיד ניתן לנסות ולעשות משהו באופן עצמאי – פרויקט כלשהו הקשור לתחום שלמדתם. למשל – העברת חוגי אומנות וסדנאות יצירה לילדים או אוכלוסיות שונות כאלו ואחרות. חוגי אומנות וסדנאות יצירה יכולות להיות מקור פרנסה מצוין, כמו גם כלי מספק ומהנה להעברת האהבה לאומנות לאנשים אחרים, ובעיקר לילדים.

אך גם מי שאינו מעוניין לפתוח ביוזמה עצמאית בתחום דוגמת חוגי אומנות או סדנאות יצירה יכול לנסות להשיג עבודה בתחום האומנות. למשל – בישראל לבדה פועלים אינספור מוזיאונים וגלריות לאומנות, שלא לדבר על אינספור מוזיאונים וגלריות ברחבי העולם כולו. בכל מוסדות האומנות הללו, כמו גם במוסדות נוספים העוסקים באומנות (למשל -  תיאטראות וכד’..) עובדים אנשים המפעילים את כל הסיפור. האנשים האלו יכולים להיות אתם. בנוסף, גם עבודה באקדמיה עצמה היא אופציה לא רעה – להעביר הלאה את הידע והניסיון שלכם בתחום האומנות. עבודה כזו מגיעה בדרך כלל לאחר כמה שנים טובות של למידה והתעמקות בתחום, כך שיש למה לצפות...

 

שוב – הכל תלוי ברמת המוטיבציה והיוזמה שלכם. אם אתם באמת רוצים את זה, תצליחו להשיג עבודה גם בתחום האומנות לאחר סיום הלימודים.