משיחת יתר: אמנות עד הבית / דנה גילרמן

"גלריה עד הבית" הוא מיזם מכירות חדש מבית קולקשיין לאמנות, שבמסגרתו יצירות האמנות מגיעות עד בית הלקוח. "זו מכירת Door to Door משודרגת", מסביר יוזם הרעיון איתן שפירא. לפני כשבוע נשלח לבתיהם של 5,000 לקוחות החברה, שעוסקת במכירות פומביות, קטלוג ובו עבודות של 56 אמנים ישראלים מוכרים יותר ופחות. כל לקוח שהביע עניין יכול היה להזמין את היצירה לבית או למשרד, ואולי אפילו לבקש להשאירה לניסיון של כמה ימים. הרעיון לקטלוג נולד בעקבות פניות של יוצרים שביקשו לקחת חלק במכירות הפומביות. "אלה אמנים שמוכרים מהבית ומהסטודיו אבל לא מציגים בגלריות המרכזיות, ואין להם שוק במכירות הפומביות", הוא אומר. "הרעיון היה להוציא קטלוג שמציג מגוון של יוצרים וכולל מידע על האמן וציורים נבחרים שלו. אנחנו בחרנו את העבודות שמתאימות לקהל שלנו, קהל של אמנות ישראלית עכשווית מודרנית. קהל אמיד שרובו אנשים מבוגרים".

שפירא מציין שרק מחצית מהאנשים שפנו אליהם נכללו לבסוף בקטלוג. חלק גדול מהאמנים עלומים למדי, ויש כאלה מוכרים יותר, כגון איוון שוובל, יוסל ברגנר ומנשה קדישמן. מפתיע לגלות שם גם את אוהד מטלון, אחד מהיוצרים הצעירים הבולטים, שבית המכירות הוא שפנה אליו בקשר לקטלוג. אפשר לשער למה: תצלומיו פונים לקהל צעיר יותר, ושילובו מסמן שלא מדובר רק באמנים ותיקים ומסחריים או כאלה שפועלים בשוליים, אלא גם ביוצרים עכשוויים ומוערכים שפועלים במרכז השדה.מחירו של עמוד לאמן בקטלוג הוא 800 דולר, "פחות מפרסום בעיתון ומחזיק יותר זמן", מבטיח שפירא. "כל אמן גם מקבל הביתה חמישה עותקים. העבודות שלו מופיעות אצלנו באתר, אנחנו מחזיקים אצלנו את העבודות שלו ונוסעים לכל לקוח הביתה, ללא תשלום. אנחנו בעצם משמשים כסוכני מכירות שלו". אם העבודה נמכרת, בית המכירות לוקח לעצמו 30%, והיתר לאמן.
 "אני חושב שזה שירות גדול לאמנים", מוסיף שפירא. "נכון שזה עולה כסף, אבל בעידן האינטרנט, יש תחרות גדולה מאוד ואמן צריך להשקיע בשיווקו". בית המכירות השקיע בקטלוג 300 אלף שקל. "רק עלות המשלוח בדואר לכמות כזו של אנשים מסתכמת בכ־70 אלף שקל. אני משער שבקטלוג השני זה יהיה קל יותר ויעלה פחות". עד כה נמכרו 12 עבודות, והכוונה היא להוציא קטלוג חדש כל שלושה־ארבעה חודשים. אתר: www.collectionart.co.il.

(מתוך האתר של כלכליסט: http://www.calcalist.co.il/consumer/articles/0,7340,L-3364329,00.html)